Haemme Ikaalisiin paikallisoppaita koulutuksen kautta
Haluaisitko toimia oppaana Ikaalisissa ja jakaa sen tarinat matkailijoille? AhlmanEdun paikallisopaskoulutus antaa sinulle valmiudet suunnitella ja toteuttaa opastuskierroksia, jotka rikastuttavat matkailijoiden kokemuksia ja vahvistavat Ikaalisten vetovoimaa. Ikaalisten kaupunki osallistuu koulutukseen päässeiden oppaiden koulutuskuluihin.
Koulutus sopii erityisesti sinulle, joka haluat opastaa matkailijoita Ikaalisissa ja lisätä alueen matkailutarjontaa omalla osaamisellasi. Koulutus soveltuu kaikenikäisille, jotka asuvat Ikaalisissa (vielä muutaman vuoden päästäkin!) ja haluavat toimia matkailun parissa kausityönä tai harrastuksena.
Koulutuksen sisältö:
Lähitapaamiset kerran kuukaudessa viikonloppuisin (la–su klo 9.30–15.00) AhlmanEdulla Tampereella.
Lähitapaamiset syyslukukaudella 2025:
Lähitapaamiset kevätlukukaudella 2026:
• la-su 24.-25.1. 2026
• la-su 21.-22.2.
• la-su 28.-29.3
+ Käytännön harjoittelut Ikaalisissa.
Opiskelukustannukset:
Opetus 600 €, maksu sisältää lähiopetuksen sekä lounaan lähiopetuspäivinä. Opiskelijamaksu laskutetaan kahdessa erässä, 8/2025 ja 1/2026. Hintaan ei sisälly mahdolliset bussimaksut harjoitusopastuksiin.
Ikaalisten kaupunki maksaa koulutukseen päässeelle, Ikaalisissa asuvalle ja opastamiseen Ikaalisissa sitoutuneelle neljälle opiskelijalle puolet opiskelumaksusta eli 300 euroa / opiskelija.
Hakuaika 29.8.2025 saakka. Hakemuksen liitteeksi tulee liittää motivaatiokirje, jossa kuvaat, miksi haluat toimia paikallisoppaana ja missä kunnassa.
Lisätietoa koulutuksesta, hakuohje ja hakulinkki: Paikallisopaskoulutus – AhlmanEdu
Koulutuspäällikkö Susanna Koivusalo, AhlmanEdu, susanna.koivusalo@ahlman.fi
Ikaalisten kaupungin viestintä- ja kulttuurikoordinaattori eila.mantyjarvi@ikaalinen.fi