Skip to content

Luottamushenkilöt ja Lautakunnat

KAUPUNGINVALTUUSTO  2021 -2025

Vaalitulos:

Puolue paikkoja

äänimäärä

Suomen Sosiaalidemokraattinen Puolue

6

 663     19,2 %
Kansallinen Kokoomus

5

   602     17,4 %
Suomen Kristillisdemokraatit

1

   142     4, %
Vasemmistoliitto

0

   101     2,9 %
Vihreä liitto

1

   199      5,8 %
Suomen Keskusta

7

   876      25,4 %
Perussuomalaiset        7    867      25,1 %
Y h t e e n s ä

27

 3450      100 %

 

Puheenjohtaja                Ojakoski Arto PS
I varapuheenjohtaja    Veramo Suvi  KOK
II varapuheenjohtaja   Isohannu Mika  KESK
III varapuheenjohtaja  Leppänen Reijo  SDP

Jäsenet:
Alarotu Jaakko – KESK
( jaakko.alarotu.ikaalinen.fi , puh 040 778 6553 )
Hallia Timo – PS
( timo.hallia@ikaalinen.fi , puh 040 590 2229 )
Heiska Ari – PS
Hiiri Johanna – SDP
Hirvijoki Mika – KESK
( mika.hirvijoki@ikaalinen.fi , puh 040 410 4475 )
Isohannu Mika – KESK
( mika.isohannu@ikaalinen.fi , puh 040 775 1597 )
Jokinen Petri – PS
Kalli Ilmo – KESK
( ilmo.kalli@ikaalinen.fi , puh 0400 865 024 )
Kauppila Valtteri – KOK
Kivikartano Riitta – PS
( riitta.kivikartano@ikaalinen.fi , puh 040 462 7924 )
Koivisto Henna – PS
( henna.koivisto@ikaalinen.fi , puh 0400 823 765 )
Kyrönviita Mika – KOK
Laakso Pia – SDP
( pia.laakso@ikaalinen.fi , puh 040 594 0814 )
Leppänen Reijo – SDP
Luokkala Jarkko – SDP
( jarkko.luokkala@ikaalinen.fi , puh 045 134 5599 )
Mattila Hanna – KESK
( hanna.mattila@ikaalinen.fi , puh 040 595 5227 )
Mäkelä Kalle – KOK
( kalle.makela@ikaalinen.fi , puh 0500 231 854 )
Nisukangas Mikko – VIHR
Ojakoski Arto – PS
Rintamäki Mika – PS
( mika.rintamaki@ikaalinen.fi , puh 040 594 1058 )
Salo Kari – KD
( kari.salo@ikaalinen.fi , puh 0400 180 075 )
Salokannel Tiina – SDP
Tapiainen Esko – KESK
( esko.tapiainen@ikaalinen.fi , puh 050 561 6030 )
Tienari Tapio – SDP
( tapio.tienari@ikaalinen.fi , puh 040 516 5659 )
Tuomisto Timo – KOK
( timo.tuomisto@ikaalinen.fi , puh 050 67 220 )
Veramo Suvi – KOK
( suvi.veramo@ikaalinen.fi )
Äijö Matti – KESK
( matti.aijo@ikaalinen.fi , puh 050 67 200 )


KAUPUNGINHALLITUS  2021 – 2025

Puheenjohtaja   Matti Äijö  KESK
I varapuheenjohtaja   Johanna Hiiri   SDP
II varapuheenjohtaja   Ari Heiska  PS

Jäsenet:

Heiska Ari  –  PS
Hiiri Johanna  –  SDP
Kalli Ilmo – KESK
Kivikartano Riitta – PS
Laakso Pia – SDP
Mattila Hanna – KESK
Mäkelä Kalle – KOK
Tuomisto Timo – KOK
Äijö Matti – KESK


 


LAUTAKUNNAT

Sivistyslautakunta
Esittelijä: sivistysjohtaja
Marjo Heikkilä

Jäsenet:

Tapiainen Esko (pj)
Salo Kari (vpj)
Asell Arja
Hanhikangas Mirja
Koivisto Henna
Tuomola Juhana
Valavuo Tatu


 

Sosiaali- ja terveyslautakunta
Esittelijä: perusturvajohtaja Timo Tallila

Jäsenet:

Tienari Tapio (pj)
Salokannel Tiina (vpj)
Hakala Santeri
Juurijärvi Aino-Sofia
Koskensalo Saana
Mäenpää Åsa
Luomahaara Jussi


 

Tarkastuslautakunta
Esittelijä: vs. hallinto- ja talousjohtaja Jani Kivelä

Jäsenet:
Hirvijoki Mika (pj)
Rajasalo Elisa
Kari Kimmo
Kurittu Minna
Katajamäki Eija
Kauppila Eero
Veramo Suvi


 

Tekninen lautakunta
Esittelijä: tekninen johtaja Satu Rask

Jäsenet:

Kyrönviita Mika (pj)
Rintamäki Mika (vpj)
Alarotu Jaakko
Kärkkäinen Ville
Martikainen Terttu
Teelmäki Mari
Viilo Jaana


Ympäristölautakunta
Esittelijä: tekninen johtaja Satu Rask

Jäsenet:

Jokinen Petri (pj)
Hakala Juha-Pekka (vpj)
Berg Pirjo
Heinola-Lehtokorpi Liisa
Kauppila Valtteri
Kivikartano Riitta
Luokkala Jarkko


Keskusvaalilautakunta
Esittelijä: vs. hallinto- ja talousjohtaja Jani Kivelä

Jäsenet:
Leppänen Urpo (pj)
Kuivala Kari (vpj)
Mansoniemi Juha-Pekka
Oksa Anna-Liisa
Saraketo Hanna


ELINKEINOASIAT
Kehittämisyhtiö Ikaalisten Kylpyläkaupunki Oy
p. (03) 4501 222

 

 

 

 

 

 

Kokousaikataulut: 

Kokousaikataulu 2022 Hallitus, valtuusto, lautakunnat, muutokset mahdollisia. (pdf-tiedosto)