Skip to content

Äitienpäiväkonsertti Omalla Tuvalla 11.5.2025 klo 13. Luvassa jouhikkomusiikkia ja runoutta.

Äitienpäiväkonsertissa Omalla Tuvalla on luvassa  jouhikkomusiikkia ja runoutta. Konsertissa esiintyvät Pekko Käppi, Ilkka Heinonen, Heikki Lindgren, Rauno Nieminen, Yuki Hattori, Petri Pentikäinen ja  Ikaalisten Kalevalaiset Naiset.

Konsertti on äideille ilmainen. Väliajalla on kakkutarjoilu (sisältyy lipun hintaan). Lapsille leikki- ja askartelumahdollisuus.

Oman Tuvan näyttelyt auki tapahtuman ajan, muun muassa Rapapallit ja lakuttimet -näyttely.

Mukana ovat maamme jouhikonsoittajien parhaimmisto, sekä  japanilainen Yuki Hattori. Hattori on ollut tekemässä jouhikosta väitöskirjaa japanilaiseen yliopistoon. Hän on ollut Rauno Niemisen opissa Ikaalisissa kaksi vuotta.  Rauno Nieminen  tunnetan jouhikonsoiton uudelleentuloon vaikuttaneena muusikkona, soitinrakentajana ja tutkijana. Nieminen teki Sibelius-Akatemiassa musiiikin tohtorin tutkinnon jouhikosta vuonna 2008.

Ilkka Heinonen on helsinkiläinen kansanmusiikkiin ja maailmanmusiikkiin erikoistunut muusikko ja säveltäjä, soittiminaan jouhikko, kontrabasso, violone ja viola da gamba –Heinonen viimeistelee jouhikon ilmaisumahdollisuuksia käsittelevää taiteellista tohtorintutkintoansa Sibelius–Akatemian tohtorikoulutusohjelmassa.

Soittaja ja lauluntekijä Pekko Käppi on erikoistunut arkaaisen kirjoittamattoman lauluperinteen suttuisimpiin ja pölyisimpiin reunakirjoituksiin. Hänen rujon riisutut esiintymisensä ovat hiljentäneet yleisöjä kotimaan kamaralla sekä kansainvälisillä areenoilla niin Euroopassa kuin sen ulkopuolella.

Heikki Lindgren on kokeellinen muusikko Helsingistä. Hän säveltää musiikkia kotimaansa arktisen erämaan kenttääänitysten, digitaalisen prosessoinnin ja analogisten syntetisaattoreiden pohjalta. Hänen minimalistiset äänimaisemansa syntyvät live-improvisaatioina, jotka seuraavat löyhästi ennalta suunniteltuja rakenteita, jotka houkuttelevat tahattomasti folk-henkisiä unelmia.

Petri Pentikäinen on monipuolinen lyömäsoitintaiteilija, jona on vaikuttanut pitkään mm. The World Mänkeri – ja Sekaantuu orkesterissa.

Ikaalisten Kalevalaiset Naiset esittävät runoutta. 

Järjestäjät: Oma Tupa ry. ja Ikaalisten Kalevalaiset Naiset

 

omatupa.fi

 

  • 11.05.2025 13:00
Oma Tupa, Teinintie 4-6, 39500 Ikaalinen

Katso myös

Unelmien liikuntapäivä Ikaalisissa, harrasta ja liiku
10.05.2025 10:00-14:00
Valkean Ruusun Areena ja piha-alue
INO:n äitienpäiväkonsertti
11.05.2025 16:00-17:30
Valkean ruusun koulu
Ikaalinen Lähitorin toukokuun tapahtumat
12.05.2025 09:00-15:30
Jyllinkatu 3, 39500 Ikaalinen. Sisäänkäynti pääovesta tai Ravintola Sofian ovesta. Pysäköintimahdollisuus, hissi.